Deca dobila na internetu mesto gde mogu da prijave nasilje: Prijava u 10 jednostavnih koraka, a evo kako sve to izgleda

19.05.2023

19:31

0

Autor: R.M.

Na platformi "Čuvam te" umreženo je više od 2.700 ustanova, a svako ko prijavi može da isprati gde mu se prijava nalazi i ko se sa njom bavi

Deca dobila na internetu mesto gde mogu da prijave nasilje: Prijava u 10 jednostavnih koraka, a evo kako sve to izgleda
Čuvam te platforma - Copyright Kancelarija za medije Vlade Srbije

Deca koja dožive nasilje kao i njihovi roditelji dobili su mesto na internetu gde mogu da prijave šta im se desilo, a ako žele to može biti čak i anonimno!

Naime, u prostorijama Kancelarije za IT i eUpravu predstavljeno je unapređenje platforme „Čuvam te“, koja je počela sa radom 7. marta 2021. godine, kao jedinstveno i pouzdano mesto gde svi građani mogu da se informišu i nađu odgovore i savete za različite situacije u razvoju, usmeravanju i podršci deci.

Ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović poručio je da je sada sa novom funkcionalnošću građanima i deci, ali i prosvetnim radnicima, omogućena onlajn prijava nasilja putem formulara za prijavu.

Jovanović je precizirao da je umreženo više od 2.700 entiteta – sve osnovne i srednje škole, centri za socijalni rad i službe socijalne zaštite, policijske stanice, zdravstvene ustanove, nadležne resorne inspekcije i osnovna i viša javna tužilaštva.

Ova platforma je jedinstvena i po tome što će prvi put sve nadležne institucije za svaki predmet imati bazu prijava nasilja na jednom mestu.

To uključuje i decu, a biće dostupne sve informacije, izveštaji, informacije o statusu postupanja ustanova i institucija, kao i informacije o sprovedenim aktivnostima i donetim merama.

- Zahvaljujući nacionalnoj platformi „Čuvam te“, imaćemo uvid u efikasnost postupanja svake ustanove, gde se čeka na postupanje, a kroz vreme i analize koje mere su donele pozitivne rezultate ili nisu, zavisno od toga da li se situacije nasilja sa istim licima ponavljaju ili ne - ukazao je ministar i dodao da će platforma doprineti tome da se poveća odgovornost celog sistema s obzirom da će uvid u postupanje sada biti transparentan.

Kancelarija za medije Vlade Srbije
 

I tužilac za visoko-tehnološki kriminal Branko Stamenković pozvao je građane da koriste ovaj sistem i daju podatke o nasilju na osnovu kojih će tužilaštvo po potrebi postupati.

Kako stvar funkcioniše

Inače, proces funkcioniše tako što nakon podnošenja prijave na aplikaciji trijažni tim, prijavu upućuje nadležnim institucijama. Svaki podnosilac prijave dobija broj predmeta čiji se tok može pratiti onlajn bez logovanja sa unosom broja predmeta.

Napravljena je i mogućnost slanja notifikacija putem imejla ili telefona, u slučaju da podnosilac prijave ostavi te podatke. Prilikom prijave omogućeno je priložiti dokument, sliku, kao i video zapis. Takođe, prijava će moći da se podnese i anonimno.

Građani, koji su podneli prijavu na ovaj način, imaće vid kojim ustanovama je predmet upućen na postupanje i da li je postupanje u toku ili je završeno.

Ukoliko više građana podnese prijavu za isti događaj, ti predmeti će biti pridruženi u okviru sistema i institucije će postupati po jednoj prijavi, a svi građani koji su podneli prijave će moći da prate status.

Deci i roditeljima je dostupna i mobilna aplikacija za android i iOS korisnike preko koje je omogućeno da dete, jednim klikom, pošalje roditelju obaveštenje da je u opasnosti. Samim slanjem obaveštenja, šalje se i lokacija gde se dete nalazi.

Kako sve izgleda

Trenutno se na platformi „Čuvam te“ nalazi 13 obuka ne temu vršnjačkog, digitalnog i porodičnog nasilja, zaštite dece sa smetnjama u razvoju. Za obuke se registrovalo više od 65.000 jedinstvenih korisnika iz 2.082 ustanove. Pokrenuta je 144.061, dok je završeno 138.895 obuka, što govori o motivaciji korisnika, ali i sadržaju samih obuka.

Novinari 24sedam sami su se uverili da platforma funkcioniše veoma jednostavno i prijava se vrši u 10 lakih koraka.

Većina stvari se odvija na klik ponuđenog odgovora, mada postoje stvari koje morate da upišete kao što je opis nasilja koje je izvršeno.

Na početku ste upitali da li želite da budete anonimni, a ako se odlučite za ovu opciju sledeći korak je da opišete koliko se puta nasilje desilo i kada je to bilo poslednji put. Već u trećem koraku bićete upitani u kom mestu u Srbiji, ali i da li se radi o ustanovi obrazovanja, kod kuće, na javnom mestu ili internetu. 

S obzirom da se veliki broj nasilnih slučajeva odvija upravo na internetu mi smo izabrali ovu opciju a u sledećem koraku bi trebalo da upišete da li je bio jedan nasilnik, da li je dete, odraslo lice ili nepoznat. 

Takođe, bićete upitani da li je žrtva dete ili odraslo lice, ako imate više podataka o njemu i da li je još neko pretrpeo nasilje.

Sledeći korak je da opišete vrstu nasilja, a ponuđeno je dvadesetak opcija koje možete da kliknete da bi u sledećem koraku sami napisali opis ili ubacili eventualni materijal koji se tiče ovog nasilja.

Bićete upitani da li ste već nekom prijavljali nasilje, a ako odgovorite potvrdno imaćete desetak ustanova koje možete da štiklirate od centra za socijalni rad pa do policije, zdravstvene ustanove itd.

U pretposlednjem koraku bićete upitani da li želite da dobijate obaveštenja gde će vam, ako potvrdno odgovorite, biti ponuđeno da ostavite mejl adresu ili telefon. 

Na kraju ćete dobiti pregled svih vaših odgovora gde možete proveriti da li je došlo do neke greške, i ako je sve tačno, klikom na dugme moćićete da pošaljete prijavu.

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike